Пам'ятки

Історичні пам’ятки Фастова

1. Якщо Ви вперше відвідали Фастів і вулиці міста вже набридли, тоді запрошуємо до парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Молодіжний», або, як кажуть, фастівчани у «Рощу». Тут ви зможете поєднатися з природою, натішитися спокоєм та відпочити душею. У давнину територія парку була панською садибою з маєтком та купальнею, і на цей період припадає найбільший його розквіт. Сучасний парк налічує в собі близько 2,5 тис. видів, форм, сортів деревних та трав’янистих рослин. Квіти прикрашають парк, надаючи йому святкового і привабливого вигляду. Зелень газонів та квітників у поєднанні з деревами і кущами, грає не лише декоративну роль, а й поліпшує санітарні умови парку. До нашого часу збереглося чимало екземплярів деревної рослинності висадженої у дореволюційні часи. На сьогоднішній день на території парку є лише два будинки: двоповерховий цегляний будинок (в минулому панський маєточок) та одноповерховий будинок приміщення станції юних натуралістів. Також на території парку є два пам’ятника: воїнам-інтернаціоналістам та воїнам прикордонникам. Крокуючи головною алеєю, відпочиваючі потрапляють на видовий майданчик з якого відкривається вид на озера «Осіння казка», «Новий». Праворуч від головної алеї розташоване найбільше озеро парку «Лебедине», майже до центру якого вклинюється острів, а всю іншу площу парку складає дендрарій.

 

2. Костел Воздвиження Святого Хреста  — культова споруда міста та духовний і благодійницький осередок. Парафіяльний костел розташований неподалік центру міста на майдані, що носить ім'я Зигмунда Козара. Три храму змінили один одного, поки на початку 20 ст. на їх місці був побудований сучасний собор. Перший був побудований в к. 16 ст., але його знищила пожежа, другий - постраждав у часи Коліївщини, третій собор став малий для численної католицької громади і був знесений. Храм побудований у романо-готичних формах, характерних для архітектурних споруд останньої чверті XIX століття та є оригінальною неоготичною пам'яткою. Костел має істотну особливість — західний фасад споруди є асиметричним. Асиметрія проявляється в усьому: в елементах декору, формах вікон, окремих деталях тощо. Дві його башти, що є однакововими в плані, зовні абсолютно різні. При Костелі також відкрився християнський Центр Святого Мартіна, а у ньому з'явилось чудове, справжнє європейське кафе "Sant Angelo". Фастівчани і туристи можуть скуштувати страви української, польської, італійської та інших кухонь: спробувати смачний суп, посмакувати бургерами і піцою, випити кави чи чаю зі смачними десертами. Родини, які прийшли з дітьми, можуть залишити їх погратись у спеціальній дитячій ігровій кімнаті. Ну і сама атмосфера у кафе є затишною: тут можна  погортати книжки та журнали, послухати гарну музику тощо.

 

3. На одній з головних вулиць Фастова встановлено пам’ятник українському вченому, винахіднику дугового електрозварювання металу Миколі Миколайовичу Бенардосу. Йому належить також багато винаходів в інших галузях техніки, зокрема у залізничному й водному транспорті, енергетиці, військовій справі, сільському господарстві, акумуляторобудуванні, побутовій техніці. З 1899 р. і до своєї смерті - 1905 р. видатний вчений проживав у Фастові. За силою і глибиною винахідницького таланту, широтою інтересів, надзвичайною наполегливістю в роботі і працездатністю Микола Миколайович справедливо займає одне з перших місць серед винахідників світу. За неповними даними, йому належить близько 120 винаходів.

 

4. На початку 2000-х років, з нагоди 10-ї річниці святкування Незалежності України, на залізничній станції «Фастів» між коліями, що тягнуться у напрямку до Козятину і Білої Церкви, був встановлений відкритий для відвідування дореволюційний вагон-музей. Вважається, що саме в цьому вагоні в 1918 році в Фастів прибула делегація уряду Української Народної Республіки на переговори з лідерами Західно-Української Народної Республіки. 1 грудня в цьому вагоні було підписано «передвступний» договір про намір об'єднати населення і території УНР і ЗУНР в єдину державу. Акт Злуки (Соборності або Злуки) було урочисто проголошено через півтора місяці на Софійській площі в Києві. З приводу цього, щороку 22 січня в день Соборності України в Фастові проходять урочисті заходи. Відвідати музей та поринути в історію можна по п'ятницях з 13.00 до 15.00.

 

5. Покровська церква у Фастові — діючий, дерев'яний православний храм на Заріччі у Фастові та архітектурна пам'ятка національного значення. Церква відома як один з шедеврів української дерев'яної архітектури з надзвичайно гармонійними пропорціями і довершеністю форм. За церквою розташована дзвіниця — теж дерев'яна, двоярусна, увінчана шатровим дахом, що була споруджена приблизно в той самий час, що і основний храм. Ця невисока, але двоярусна дзвіниця скоріше нагадує сторожову давньоруську вежу. Покровська церква у Фастові була збудована в 1740 році на місці давньої і занедбаної, а от зведення храмової дзвіниці відноситься до 1779—81 років. Згідно за переказами, фастівською Покровською церквою опікувався особисто козацький полковник Семен Гурко (Палій).

 

6. Ще одна історична місцина на околиці Фастова - Дуб самого Семена Палія. Дерево огорожене, має інформаційний та охоронний знаки, а з 1972 р. ще й було заповідано. Обхват дуба  близько 4 м., висота 25 м., а вік понад 350 років! Росте він в урочищі Унава Фастівського лісництва, неподалік від Фастова. За легендою посадив дерево козацький полковник Семен Палій.

 

7. У мальовничому районі Фастова, біля залізничної колії на вул. Козацької Слави, височіє «Курган Слави» — пам'ятник загиблим Фастівчанам у роки війни та, за сумісництвом, меморіальний комплекс. На 10-метровому Кургані споруджений 20-метровий залізобетонний тригранний обеліск з написом — «Воїнам-землякам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, від трудящих міста Фастова та району». Відкриття Кургану Слави відбулося 9 травня 1985 року, до 40-ї річниці Перемоги над фашистськими загарбниками.

 

8. Також у Фастові є велика «Пивоварня Зіберта» виробничою потужністю 120 мільйонів літрів на рік. Пивоварний завод у Фастові було побудовано у 1906 році німецькими підприємцями Юліусом Зібертом і Германом Саальманом, того ж року було розпочато випуск першого фастівського пива. Пивоварня проводить для жителів міста та туристів  екскурсії - регулярні по четвергах (якщо набереться певна кількість бажаючих), а у вихідні – лише для організованих груп за попередньою домовленістю. У фірмовий же магазин можна зайти без домовленостей.

9. Зовсім недалеко від «Пивоварні Зіберта» знаходиться каскадний міст-дамба через річку Унава. Найбільш чарує водоспад дамби, який можна спостерігати, спустившись під міст.