Жага до солодкого: причини та як її заспокоїти

Жага до солодкого: причини та як її заспокоїти

Незалежно від смакових уподобань, на фізіологічному рівні люди потребують приблизно однакової кількості білків, жирів і вуглеводів. Але в сучасному світі, коли прилавки завалені різноманітними продуктами, саме смакові уподобання і звички часто грають вирішальну роль у визначенні нашого меню. А для зміни харчових звичок важливо розуміти, як впливає той або інший продукт: хоч алкоголь, хоч цукор.

Як солодощі впливають на наш організм?

Цукром зазвичай називають сахарозу — простий вуглевод, швидке джерело енергії для організму. Прості цукри важливі в раціоні. Наприклад, крохмаль також відноситься до вуглеводів, однак розщеплюється повільніше за сахарозу, яка, потрапляючи в кров, відразу розпадається на глюкозу і фруктозу.

Чому ми любимо солодке? Солодкі продукти стимулюють вироблення організмом гормону серотоніну, що зменшує тривожність, підвищує настрій і заспокоює нервову систему. Тому хотіти солодкого під час стресів — нормальне бажання організму допомогти собі впоратися з несприятливим зовнішнім впливом.

У шоколаді до того ж є ще й магній, який також заспокоює нервову систему і посилює процеси гальмування. Під час стресів магній витрачається швидше. Але високий вміст магнію, крім шоколадної плитки, є ще в гороху, сочевиці, жирному сирі.

Хром забезпечує проникнення глюкози в клітину крізь мембрану, спалювання глюкози, а також нормалізує чутливість клітини до інсуліну. Якщо хрому мало — в крові рівень глюкози буде вищим, ніж зазвичай, а для його підтримки знадобляться нові цукри. Багато хрому містить риба і морепродукти, субпродукти, курячі яйця.

Однак найчастіше тяга до солодкого пояснюється незбалансованим харчуванням: при окремих, нерегулярних прийомах їжі рівень глюкози в крові поступово знижується, і нова порція цукру — найшвидший спосіб підняти його. Відразу після солодкої їжі підшлункова залоза виділяє інсулін, рівень глюкози в крові знижується, а мозок посилає нам сигнал про голод. Ми знову думаємо про солодке.

Зменшити тягу до солодкого: принципи та поради

Терміново і повністю відмовлятися від простих вуглеводів не потрібно. Виберіть корисні види продуктів і точно дотримуйтеся режиму харчування: на зміну харчових звичок може знадобитися від кількох тижнів до місяців. При переході з рафінованого цукру на фрукти, через кілька місяців робота смакових рецепторів у багатьох людей змінюються настільки, що молочний шоколад їм здається приторно солодким.

Однак, щоб змінити харчові звички, все ж знадобиться чимало терпіння і час. Інакше тільки різко погіршиться працездатність, ви станете дратівливими і відкритими для стресів. Без простих цукрів не може нормально працювати мозок.

  • Визначте продукт, з якого отримуєте найбільший відсоток споживаного цукру, і поступово рухайтеся до відмови від нього. Це може бути солодкий чай, кава, газовані напої, булочки і т. д.
  • Смакові рецептори розташовані в роті, тому можна швидко з’їсти хоч кілограм шоколаду, але не отримати задоволення. Їжте солодке меншими порціями і повільніше.
  • Замінюйте прості вуглеводи кашами або борошняними виробами. Порції їжі зменшуйте до 200-250 грам, збільшуючи кількість прийомів їжі. Надавайте перевагу сезонним фруктам, ягодам і поступово відмовляйтеся від перекусів солодким.
  • Млявість, сонливість, які ми також можемо прагнути подолати солодким чаєм з пончиком, при малоактивному способі життя можна побороти одним лише перебуванням на свіжому повітрі, посиленням фізичної активності.

Вибір продуктів

Тяга до солодкого — це не тільки харчова звичка, але часто і наслідок неправильно складеного меню.

Вживаючи готові продукти і напівфабрикати, враховуйте, що цукор може додаватися для поліпшення смаку або як консервант у хліб, соуси, консерви, приправи, молочні продукти. Вивчайте склад продукту, частіше готуйте вдома.

Бажання з’їсти солодке може бути викликане нестачею білка в раціоні. Людині потрібен 1-1,2 г білка в день на 1 кілограм ваги. Через зниження норми його споживання помітно зниження енергії і слабкість. Для фігури найгірше поєднання продуктів — жири і прості вуглеводи. У такому випадку організм отримає енергію з цукрів, а жири, яких повно в кожному тістечку, перейдуть у підшкірні відкладення. Оскільки ізольовані прості вуглеводи забезпечують нас енергією на короткий час, йогурт з фруктами або ягодами дасть куди більш стійке відчуття ситості. Тому солодке краще вживати з білками, овочами. British Journal of Nutrition у випуску за жовтень опублікував дослідження про зниження тяги до солодкого у людей, які на десерт після обіду вживають натуральний йогурт.

Правильно снідайте. З’їдаючи бутерброд і випиваючи чашку кави, ви скоро захочете їсти. Забезпечуйте організм достатньою кількістю баластних речовин, особливо рослинною клітковиною у вигляді хлібців з борошна грубого помелу, пластівцями, хлібом з висівками. Рослинна клітковина, потрапивши в шлунок, збільшується в розмірах, забезпечуючи ситість, а в кишечнику уповільнює всмоктування простих цукрів.

Коли краще їсти солодке?

Солодощі краще їсти на десерт. Так не станеться стрибка глюкози, а значить, скоро її низький рівень не дасть вам зголодніти. Тоді як після перекусу швидкими цукрами апетит прокинеться вже через півгодини.

Навчіться відрізняти голод від спраги: часто ми насправді хочемо пити, а не їсти, тому при появі голоду перед їжею випивайте склянку води. З часом тяга до солодкого почне слабшати.

Якщо між основними прийомами їжі є значні проміжки і відмовитися від перекусів не можна — намагайтеся робити перекуси якомога повноціннішими, а не тільки такими, що забезпечують добову норму калорій.

Поєднуйте горіхи, фрукти, споживайте трохи в’ялених фруктів.

Постійне бажання їсти солодке може бути також ознакою наявності в тілі паразитів. При підозрі на зараження ними негайно зверніться до лікаря.

Поділитися

Коментарів 0 до "Жага до солодкого: причини та як її заспокоїти"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь