Навіщо людям почуття гумору, дотепність

Навіщо людям почуття гумору, дотепність

Люди, наділені таким даром, легко і невимушено жартують, від душі сміються, заряджаючи своїм настроєм оточуючих. Дотепністю також називають тонкість розуму, винахідливість, що завжди відбивається на мові людини, яка говорить (оратора). Чи можна розвинути цю здатність, або людина, над жартами якого ніхто і ніколи не сміється, приречена до кінця днів вважатися в суспільстві «сухарем» і недотепною?

Навіщо людям почуття гумору

Вчені пов'язують здатність сміятися і навіть посміхатися з певним геном, транспортером серотоніну. З іншого боку, ДНК обумовлює особливості поведінки або певні якості, але ні в якому разі не зобов'язує людину проявляти їх. Можна народитися з почуттям гумору, але так і не вважати потрібним проявляти дотепність.

На замітку. Уміння сміятися над жартами або ситуаціями, або над самим собою - справжнісіньке «щеплення», яке загартовує «душевний імунітет», рятує від негараздів, допомагає пережити труднощі і налагодити контакт з іншими. Його безумовно можна і потрібно розвивати.

Філософи, психологи і вчені пов'язують здатність жартувати, помічати смішне і сміятися над собою з вищими ступенями розвитку особистості. Французький філософ Анрі Бергсон висловив думку, що гумор - це не що інше, як «засіб еволюціонування психіки людини в історії». Справді, де б виявилося людство, якби воно не призвичаїлося на все страшне, погане натягати маски, які змушують реготати? Адже те, над чим люди сміються, перестає лякати. А тому, що не здається страшним, протистояти легше.

Принципи дотепності

Естетична насолода, яку людина отримує від здатності помічати, сприймати і розуміти комічні моменти, величезна. Вона несе в собі великий оздоровлюючий ефект. Не дарма кажуть, що гумор і сміх подовжують життя.

Дотепність - поняття комплексне. Воно включає в себе як мінімум три складових:

увагу до навколишнього;
вміння помічати «гострі» моменти;
здатність своєчасно реагувати на те, що відбувається.

Дотепних людей відрізняють високі інтелектуальні якості, до яких можна зарахувати:

емоційне благополуччя;
особистий розвиток.

Основний принцип дотепності - не нашкодь. Якщо над жартом в компанії сміються не всі, значить, чиїсь почуття зачеплені або людина просто «не в'їхала» в тему. Висміювати когось одного з маси - погано, це більше тягне на сарказм чи чорний гумор, який не має нічого спільного з дотепністю.

Що дає людині дотепність:

Можливість впоратися з страшними життєвими обставинами. Гумор - відмінний захисний механізм.

Поліпшення загального самопочуття. Сміх, посмішка - психофізіологічні реакції, які є відповіддю на комічну ситуацію - на те, що смішить людину. Ніхто не вчить людей посміхатися - це вроджений рефлекс, який є відповіддю на гумор.

Здорові нерви. Психічна функція визначає поведінковий патерн - шаблон, за яким діє людина дотепна. Вона часто жартує, забавляючи інших, сміється над собою і чужими розповідями, оповідає про кумедні випадки, «травить» анекдоти. Таких людей досить складно вивести з себе, розізлити, тому що вони все переводять на жарт.

Психотерапевтична функція. Сьогодні гумор включають до багатьох психологічних практик, розглядають можливості використовувати це психосоціальне явище в терапії хворих на рак.

Це цікаво. У мозку не виявлено якоїсь особливої частини, що відповідає за присутність почуття гумору, але пошкодження і травми будь-якого з півкуль негативно позначаються на сприйнятті смішних моментів.

Скільки форм у дотепності і чому жарти повинні бути добрими

Гумор - поняття ємне. Воно об'єднує жарти, каламбур, анекдоти, гру слів, сатиру, іронію, сарказм. Поряд зі словесними формами дотепності існує і графічний його вираз, карикатури і шаржі, наприклад. Але ось сарказм, чорний гумор - вельми своєрідний спосіб розвеселити оточуючих.

Відзначено, що схильність людини недобре жартувати, раптове захоплення «гумором шибеників» часто свідчить про наближення деменції або недоумства. Крім того, злі жарти не доставляють естетичного задоволення. Сарказм пробуджує в людині агресію, бажання захиститися, образити «жартівника». Дотепність же прагне розважити, розвеселити, але не розлютити або образити.

Чорний гумор може бути страшним і огидним. Такими ж є по суті анекдоти, які підкреслюють і культивують шкідливі стереотипи, принижуючи людську гідність, як таку. Завдання ж дотепності і головний її принцип - «зробити смішно всім» і полегшити життя, примиривши людину з гострими аспектами з одного боку, а з іншого підштовхнути на розумний опір дурному і небажаному.

Іншими словами, будь-який жарт повинен бути добрим, але не «беззубим». Дотепність не може бути стерильною, але висміювати конкретну людину - погано, а ось шкідливі звички - корисно.

Пам'ятайте. Золоте правило, якого повинен дотримуватися будь-який, навіть самий дотепний чоловік - міра. І жарти, і іронічні зауваження можна відпускати навіть під час ділових нарад. Але надмірне захоплення гумором може вказувати на бажання людини відсторонитися, невміння вникати в проблему.

Прийоми дотепності або як «довести» жарт до розрядки

Дотепні люди часто досконало володіють прийомами, за допомогою яких доносять зміст послання до оточуючих:

Натяк - це ціле мистецтво. Використовувати його слід дозовано і тільки за обставинами. Якщо людина не вміє спілкуватися з іншими крім як шляхом натяків, то це ознака не дотепності, а параної.

Іронія або насмішка. З їх допомогою людина висловлює своє ставлення до ситуації, що склалася або моменту, порівнюючи те, що трапилося з тим, що могло б бути.

Порівняння певних якостей. У різних речей подмічаються загальні риси.

Абсурдні думки, навмисні застереження. Вони докорінно змінюють зміст послання, перетворюючи його в дотепну сінтенцію.

Парадоксальні зауваження. Вони з'являються часом зі звичайних висловлювань про здоров'я, погоду, відносинах і теж бавлять і розважають оточуючих.

Корисно знати. Дотепна людина - завжди хороший оратор. У давнину мистецтву риторики навчали в спеціальних школах. Сьогодні вмінню викладати думки приділяють незаслужено мало уваги, тоді як дотепність безпосередньо залежить від ораторських здібностей людини.

У всьому потрібна вправність ... або як підвищити почуття гумору і дотепність

Нижче наведені способи, які допоможуть розвинути почуття гумору і дотепність:

Читання творів класиків і сучасних письменників. Це обов'язковий пункт, який допомагає збільшити словниковий запас, навчитися лаконічно і ясно викладати думки. Стислість - сестра не тільки таланту, а й дотепності.

Перегляд комедійних шоу, стенд ап виступів. Немає нічого поганого в тому, якщо людина наслідує комедіантам, шоуменам, відомим особистостям, що славляться дотепністю. Повторювати чужі жарти в дусі «Я чув дещо смішне сьогодні» цілком доречно. До речі, наслідувач вносить свій внесок в переказ «жартів», адже і лінгвістика, і мова тіла індивідуальні.

«Спаринг» з дотепним партнером, будь то колега по роботі, сусід, знайомий касир, подруга або родич - прекрасна вправа, яка допомагає розвивати почуття смішного. Уникати варто дурних жартів, хоча і на «туалетний гумор» знайдеться аудиторія. Але прихильники подібної «дотепності» славляться незрілими особистостями.

Пошук смішного. Полягає в тому, щоб зрозуміти, що захоплює людину, яка хоче розвинути дотепність. Неможливо розвеселити кого б то не було, якщо ніякий аспект бесіди або події не захоплює і не цікавить.

Спонтанність. Пам'ятайте, головні складові дотепності - несподіванка, невимушеність і безпосередність.

Уміння зупинитися. Це потрібно вміти робити, якщо жарт не справляє враження, оточуючі не посміхаються, а скоріше нудьгують або вимушені чекати закінчення «смішної» розповіді.

Відмова «жартувати на замовлення». Дотепність «спонтанна» і потрібно розуміти, що смішити всіх навколо цілодобово безперервно неможливо. Необов'язково і «анонсувати» смішну історію, яку людина збирається розповісти. Досить просто взяти і розповісти її.

Джерело: cluber

Поділитися

Коментарів 0 до "Навіщо людям почуття гумору, дотепність"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь