Обережно, в Фастові грип: яких штамів боятися і як захиститися

Обережно, в Фастові грип: яких штамів боятися і як захиститися

В зв’язку з поступовим зростанням захворюваності на ГРВІ та грип Фастівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень інформує: за прогнозами МОЗ України епідемію грипу слід очікувати наприкінці січня 2019 року, під час якої за даними ВООЗ будуть циркулювати наступні штами вірусу грипу А: А/Michigan/45/2015(Н1N1)pdm09; вірус, подібний А /Singapore/INFІMH-16-0019/2016 (Н3N2) та вірус подібний В /Colorado/06/2017.

Усі ці штами увійшли до складу трикомпонентних вакцин.
Найнебезпечніший штам вірусу грипу (Сінгапур) - наймінливіший, викликатиме більш високий рівень захворюваності та ускладнень, особливо у осіб підвищеної групи ризику. За даними спільного бюлетеню ВООЗ та Європейського Центру по контролю за хворобами в країнах, що межують з Україною, спостерігається низька інтенсивність активності грипу. Поодинокі випадки захворювань на грип визначалися в Молдові, Словаччині та Румунії; в інших країнах – відсутність географічного поширення грипу.
 
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, на 49 тижні на грип та ГРВІ в Україні захворіло 203335 осіб, із них 67,3% діти віком до 17 років. Інтенсивний показник захворюваності становить 528,2 на 100 тисяч населення, що на 1,8% більше епідемічного порогу по Україні. Епідемічні пороги перевищені в 5 областях: Харківській – на 23%, в Житомирській, Сумській та Київській - на 12%, в Донецькій – на 1,1%. За результатами вірусологічного моніторингу при дослідженні зразків матеріалів, відібраних від хворих на грип та грипоподібні захворювання, в 26,7% отримані позитивні результати на грип, в циркуляції переважає А(Н3N2), також виявлено віруси парагрипу, аденовіруси, риновіруси та коронавірус.     
 
За період 48 тижня (26.11-02.12.2018р.) в Україні зареєстрований один летальний випадок в групі медичного ризику від риновірусної інфекції в Одеській області, а в період 49 тижня (03.12-09.12.2018р.) та на початку 50 тижня зареєстровано два летальних випадки від вірусу грипу типу А (Н3N2) в Харківській області, що підтверджено лабораторно.
 
Найвища захворюваність на ГРВІ відмічена серед жителів міста Фастова, де за період епідсезону з 01.10.2018р. по 14.12.2018р. захворіло 4526 осіб (показник - 9731,8 на 100 тис.нас.), серед захворілих дітей - 2228 випадків, що становить 49,2 %.(пок.- 23334,7). За аналогічний період минулого епідсезону захворіло 3658 осіб (показник 6463,5 на 100 тис.), серед захворілих переважали діти 51,8 % ( 1894 випадків).
 
За поточний період епідсезону з 01.10.2018р. по 14.12.2018р. госпіталізовано  96 осіб з діагнозом ГРВІ, з них 85 дітей, що становить 88,5 % (в т.ч.жителі м.Фастова, 48,9% – 47 дітей).
 
За звітний тиждень (50 тиждень ) всього захворіло по місту Фастову та Фастівському району - 916 осіб, в тому числі дітей - 401 особа, що становить 43,8%. Інтенсивний показник захворюваності тримається нижче порогового на 21,3%. У порівнянні з попереднім тижнем (49тиждень) захворюваність збільшилась на 8,8 %.
 
В той же час показники захворюваності населення на грип, грипоподібні та гострі респіраторні вірусні захворювання, як і по всій Україні, не відображають в повній мірі реальні дані, оскільки базуються на даних щодо захворюваності людей, які звернулися за медичною допомогою до закладів охорони здоров’я. Значна частина населення, яка хворіє на грип, переносить хворобу «на ногах» (взагалі не звертається по медичну допомогу),тим самим сприяє розповсюдженню вірусної інфекції серед різних верств населення. У структурі захворюваності на грип за віковою ознакою переважає дитяче населення.
 
За даними епідспостереження найбільші показники смертності реєструються серед дітей віком 0-2 роки та осіб похилого віку, особливо за наявності хронічної серцево-легеневої патології. Групами ризику також є медичні працівники та вагітні. Тобто при грипі є групи епідемічного, соціального та медичного ризику. Чинниками ризику захворювання на грип є патологія імунної системи, інтенсивне тісне спілкування з великою кількістю людей, несприятливі погодні умови, наявність хронічних захворювань, цитостатична та імуносупресивна терапія тощо. 
 
Грип – це гостре респіраторне захворювання, спричинене вірусом. Легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом , під час розмови, переважно через кашель, чхання, або близький контакт. Будь-хто в будь-якому віці може захворіти на грип. Грип небезпечний своїми ускладненнями. Саме грип здатний викликати тяжкі первинні вірусні пневмонії, що є частою причиною летальності. Грип провокує загострення хронічних захворювань органів дихання, серцево-судинної , ендокринної та інших систем організму.
 
При появі симптомів захворювання, а саме при раптовому підвищенні температури тіла вище 38 *С, що супроводжується головним болем, болем у м’язах і суглобах, першінням і болем у горлі, нежитем і закладеністю носа , а часом блюванням та діареєю, загальною слабкістю, втратою апетиту, не варто виходити з дому, в жодному разі не можна займатися самолікуванням. Негайно викликайте лікаря додому. 
 
Щоб вберегтися від грипу слід насамперед уникати контакту з хворими, обмежити відвідування місць великого скупчення людей, якомога частіше провітрювати приміщення і робити вологе прибирання , яке рекомендується здійснювати із застосуванням дезінфекційних засобів; дотримуватися правил особистої гігієни, часто мити руки з милом; не перевтомлюватися і повноцінно харчуватися. Здоровий спосіб життя та збалансоване харчування допоможуть вам залишатися здоровими.
 
Щорічне щеплення від грипу – це найкращий спосіб зменшити ризик захворіти на грип та уберегтися від серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті . Цього року в Україні доступні три вакцини проти грипу : ДжіСі Флю – вакцина виробництва Кореї; ВАКСІГРИП ТЕТРА (виробник Франція) ; ІНФЛУВАК (виробник Нідерланди). Протипоказаннями до вакцинації є : гіперчутливість до будь-якого компоненту вакцини, насамперед наявність алергії до курячого білка; будь-які хвороби в стадії загострення та період одужання після хвороби , імунодефіцитні захворювання.
 
Для формування імунітету у дорослих необхідно 10 днів – 2 тижні , для дітей трохи більше часу – до місяця. Імунітет зберігається протягом 6-12 місяців. Отже щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.
Виконуючи поради лікаря ви збережете своє здоров’я !
 
Завідувач Фастівського МРВЛД 
ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України»,
лікар-епідеміолог, Заслужений лікар України
Ткаченко В.І.
Джерело: http://fastiv-rada.gov.ua

Поділитися

Коментарів 0 до "Обережно, в Фастові грип: яких штамів боятися і як захиститися"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь