Оксана Романюк: «Основна місія жінки - народити здорову дитину»

Оксана Романюк: «Основна місія жінки - народити здорову дитину»

Очікування дитини – найбільш хвилюючий і емоційний період у житті жінки, коли у неї виникає безліч запитань, на які максимально точно і вірно можуть відповісти професіонали своєї справи - лікарі-гінекологи.

Завідуюча жіночою консультацією Фастівської центральної районної лікарні Оксана Романюк розповіла нашому журналу, коли бажано ставати на облік у гінеколога при вагітності, про переваги спільних пологів, рекомендації майбутнім мамам і профілактику жіночих захворювань.

- Оксано Йосипівно, які лікарі працюють у жіночій консультації? У Вашому відділенні є лікар-репродуктолог?

- У жіночій консультації працює 5 дільничних акушерів-гінекологів, завідуюча відділенням, а також лікар-терапевт і лікар-генетик.

У нас є кабінет планування сім’ї, де приймає лікар-гінеколог, який пройшов певну спеціалізацію, він обстежує безплідні пари і направляє далі на дообстеження і лікування в обласні заклади, інші клініки.

- Які послуги для населення платні, а які безкоштовні?

- Платних послуг небагато – це переривання вагітності у малому терміні (вакуум-аспірація) і видача деяких довідок. Аналізи, які роблять у нашій лабораторії, всі безкоштовні, але ті, які не роблять у нас, а вони потрібні під час вагітності, жінкам доводиться здавати в платних лабораторіях: це обстеження на TORCH-інфекції і генетичний скринінг.

- За рекомендаціями медиків, яким є оптимальний вік для вагітності і народження дитини?

- Оптимальним віком для першої вагітності лікарі вважають 18-25 років, другу чи третю вагітність ми рекомендуємо планувати до 35 років. Пізніше у жінки з’являється більший ризик ускладнень зі сторони здоров’я, ризик виникнення генетичних патологій у дитини, особливо коли обоє батьків старшого віку, жінка має більше набутих хвороб, і виносити здорову дитину складніше. Але взагалі фертильний вік жінки рахується до 45 років, і якщо вона хоче і може завагітніти, то медичних протипоказань немає.

- З якого строку вагітності майбутній мамі краще ставати на облік у гінеколога? Чи обов’язково це робити?

- На облік бажано ставати до 11 тижнів вагітності, можна з того дня, коли тест підтвердив запліднення. Взагалі треба планувати вагітність за три місяці до її настання: приймати вітаміни, особливо фолієву кислоту, яку ми майже не отримуємо з їжі, а вона потрібна для формування здорової яйцеклітини і нормального розвитку дитини. Якщо це не було зроблено, то з перших днів затримки треба починати прийом фолієвої кислоти або комплексних препаратів з нею. А до 11 тижнів вагітності бажано здати аналізи і завести карточку, бо у 10-11 тижнів назначається перша УЗД.

Жінки стають на облік за власним бажанням, і, на жаль, кожного року є вагітні, які не роблять цього і приїжджають у пологовий будинок народжувати необстежені. Це небезпечно тим, що жінка не знає про свої можливі хвороби, у т. ч. венеричні, СПІД, сифіліс, і тому наражає дитину на вроджені проблеми, не приймає ніяких профілактичних мір, щоб дитина була здоровою. На сьогоднішній день існує профілактичне лікування, при якому у хворої мами може народитися здорова дитина. Також майбутня мама, яка не обстежувалася у лікарів, наражає на небезпеку медпрацівників, себе і дитину, бо лікар не має картини вагітності і ризикує, приймаючи пологи. Тому бажано стати на облік хоча б перед пологами.

- У жіночій консультації навчають вагітних, розповідають їм, як бути мамами?

- У нас є школа материнства, де лікар проводить лекції для вагітних. Але її відвідують небагато майбутніх мам, бо люди у наш час знаходять інформацію в Інтернеті. Також під час кожного прийому лікар розповідає вагітним про харчування, режим сну, фізичні і емоційні навантаження, відповідає на запитання. Я пропоную жінкам записувати вдома запитання в блокнот, щоб не забути, що треба запитати у лікаря.

- На думку лікарів-гінекологів, під час вагітності жінка може займатися спортом?

- Якщо жінка займалася спортом до вагітності, то фізичні навантаження їй не протипоказані. Лише деякі вправи, при яких відбувається навантаження на низ живота і тазове дно, на певних строках ми обмежуємо. Але якщо вагітна ніколи не займалася спортом, то починати під час вагітності неправильно, хіба що ходити на лікувальну фізкультуру. Але у будь-якому разі всім майбутнім мамам корисні піша ходьба і плавання.

- Вживання якої їжі треба обмежити майбутнім мамам?

- Ясно, що вагітній не можна вживати алкоголь і палити. Потрібно обмежити жирну, смажену, копчену їжу. На ранніх строках вагітності (до 12 тижнів) ми рекомендуємо раціональне харчування і щоденне вживання білка у їжу. А після 12 тижнів повинно бути 5-6 разове харчування невеликими порціями. Їжа варена, тушкована, вживати в достатній кількості овочі і фрукти, тваринні білки: м'ясо, рибу, яйця. У кінці вагітності бажано обмежити солоні, гострі продукти, тому що збільшується навантаження на нирки, можуть бути набряки. Але не потрібно зловживати і фруктами, бо може бути алергізація дитини. 300 г фруктів на день достатньо. Фрукти не варто їсти після 16 години, бо у них багато фруктози, яка перетвориться у жирові відкладення і сприятиме росту ваги у дитини. Солодке краще їсти з 10 до 12 ранку, коли максимально ефективно працює підшлункова залоза, тоді ця їжа перетвориться на енергію. Можна пити натуральну каву невеликими порціями вранці, але не кожний день. Взагалі можна їсти все, що хочеться, але потроху.

- Раніше майбутні мами вірили у багато різних прикмет, наприклад, що не можна підстригати волосся під час вагітності. Які забобони є у сучасних жінок?

- Дехто з жінок досі вірить у такі прикмети, але молодь уже ні. Але щодо волосся, то ми застерігаємо вагітних не фарбуватися фарбами з вмістом аміаку і не рекомендуємо робити покриття нігтів гелем-лаком і шеллаком. Хоча немає досліджень їхнього впливу на здоров’я, але через нігтеві пластини речовини можуть потрапляти в організм і всмоктуватися в кров.

- Останнім часом набувають популярності спільні пологи, коли тато присутній при народженні дитини. Як Ви ставитеся до такої практики? Чи потрібно майбутнім батькам починати готуватися до спільних пологів ще під час вагітності дружини?

- Я ставлюся до спільних пологів позитивно, якщо чоловік розуміє, що від нього буде потрібно і дійсно хоче допомогти. Під час пологів може бути присутній не обов’язково чоловік, а мама чи сестра. Жінці так комфортніше, вона відчуває себе не самою, адже медпрацівники не можуть бути поряд, наприклад, всі 12 годин. Щоб підготуватися до спільних пологів, майбутній тато може відвідувати школу материнства у нашій консультації. Пари, які хочуть народжувати разом, ми направляємо перед пологами в пологове відділення, де з ними проводить бесіду лікар пологового відділення і педіатр, щоб вони знали, що треба буде робити, і оцінили свої сили. Але часто буває, що чоловіки потім відмовляються, виявляються неготовими. Тому спільні пологи у нас не дуже поширене явище, але ми бачили хороші приклади, коли дійсно чоловік допомагав дружині. В основному у нашому пологовому будинку чоловіки перебувають з дружинами в післяпологових палатах сумісного перебування. Щодо підготовки, то їм потрібно здати аналіз крові на RW, мазок з носа на стафілокок, флюорографію і підготувати запасний одяг.

- Якою може бути профілактика жіночих хвороб? Що жінці варто робити, а від чого відмовитися, щоб вберегти своє здоров’я?

- Найкраща профілактика жіночих хвороб – це емоційний спокій, зменшення стресів, раціональне харчування, заняття спортом, правильний режим сну і відпочинку. Для жінок важливо засинати хоча б за годину до 12 ночі, тоді виробляються потрібні гормони. А молодь часто веде неправильний спосіб життя: всю ніч зайняті, а потім настає сон, який не дає тілу людини достатнього відпочинку. Після цього починаються порушення менструального циклу у підлітків і молодих дівчат, а якщо їх не лікувати, то вони тягнуть за собою ускладнення.

- Як часто на сьогоднішній день рекомендують жінці відвідувати гінеколога?

- Зараз рекомендований профілактичний огляд у гінеколога раз на півроку або коли виникають скарги.

- З якого віку, на Вашу думку, з дитиною, особливо з дівчинкою, треба починати говорити про жіноче здоров’я, про статеве виховання?

- З 3 років з дівчинкою треба починати говорити про гігієну, з 8-10 - про менструації. Якщо мама не може або не хоче поговорити з дочкою, треба привести її до лікаря-гінеколога, який пояснить дитині зміни у її організмі.

Наш лікар з планування сім’ї інколи за запрошенням навчального закладу читає лекції у школах, у 7-8 класах, куди діти приходять за бажанням. Спочатку ми ставимо скриньку у школі, діти кидають туди анонімні запитання, і лікар на них відповідає.

- Що б Ви ще хотіли додати до нашої розмови?

- Я хочу, щоб жінки дбали про своє здоров’я, тому що їхня основна місія - народити здорову дитину, все інше (кар’єра, краса) не так важливо. Для цього сім’ям, які хочуть дитину, варто починати планувати вагітність за півроку чи хоча б за 3 місяці. Для цього треба звернутися до гінеколога чи в кабінет планування сім’ї, обстежитися обом батькам, пролікуватися, якщо знайшли якісь хвороби. Це краще, ніж потім лікуватися під час вагітності.

Дуже часто, особливо старше покоління, коментує призначення і рекомендації лікаря і відмовляє вагітних від стаціонарного лікування чи прийому препаратів, аргументуючи це тим, що їм під час вагітності це не було потрібно. На жаль, у нас інше життя, екологія, харчування, емоційні навантаження. Я хочу, щоб змінилося ставлення до лікаря, бо він не бажає і не пропонує чогось поганого, а якщо призначає лікування, то має на це підстави. Дуже прикро, коли сім’я пише розписки, відмовляється від лікування, а потім жінка у важкому стані потрапляє у пологовий будинок, а цього можна було не допустити.

Спілкувалася Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 0 до "Оксана Романюк: «Основна місія жінки - народити здорову дитину»"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь