Жанна Бортовська: «Ми робимо все, щоб зберегти сім’ю для дитини»

Жанна Бортовська: «Ми робимо все, щоб зберегти сім’ю для дитини»

4 листопада в Україні відзначали День працівника соціальної сфери, вітали цього дня з професійним святом і фахівців центрів соціальних служб, які щодня допомагають десяткам сімей подолати життєві труднощі, вирішити родинні негаразди та адаптуватися до реалій сучасного життя. Вони віддають часточку свого тепла, щоб зігріти знедолені серця, стають надійною опорою для людей, які втратили життєві орієнтири, з витримкою, толерантністю, добротою і батьківською увагою ставляться до тих, хто залишився віч-на-віч зі своїми проблемами.

Сьогодні про роботу Фастівського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розповіла його керівник Жанна Бортовська.

 •  Жанно Петрівно, чим займається Центр, який Ви очолюєте, які його завдання?
 •  Основним напрямком діяльності Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є робота з сім’ями з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах через неспроможність впоратися з проблемними ситуаціями в родині самостійно. У цьому напрямку роботи одним із найголовніших чинників є раннє виявлення сімей, які потребують сторонньої допомоги з метою профілактики сімейного неблагополуччя, своєчасного виявлення проблем та надання відповідної якісної допомоги.

У штаті центру соціальних служб працює психолог, який на безкоштовній основі надає консультації з приводу соціально-психологічних характеристик особистості, допомагає у розв’язанні сімейних непорозумінь та конфліктів.

 •  Які життєві обставини прийнято називати складними?
 •  Законодавство розглядає багато варіантів складних життєвих обставин, наприклад вимушена міграція, інвалідність одного з членів родини, алкогольна чи наркозалежність, перебування одного з членів родини в місцях позбавлення волі, умовна засудженість, неспроможність опікуватися своїми власними дітьми через особливості родинних стосунків, нерозуміння норм і принципів існування суспільства.
 •  Скільки прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу створено у Фастові? Яку кількість прийомних дітей вони виховують?
 •  У Фастові створено вже два дитячі будинки сімейного типу, в одному з них виховують 7 прийомних дітей і 4 власних, у другому - 5 прийомних. Належним чином функціонують 5 прийомних сімей, у яких виховують 12 прийомних дітей. Вони забезпечують влаштування у сімейні форми виховання сиріт, що потребують уваги люблячої родини. Дитина живе у прийомній сім’ї, поки її не всиновлять або до виповнення 18 років (при вступі до вищого навчального закладу - до 23 років).

Зараз ми активно працюємо над створенням у місті патронатної сім’ї, де діти зможуть жити тимчасово, 3-6 місяців. Це буде меншим стресом для маленьких громадян, ніж перебування після вилучення з сім’ї у реабілітаційному центрі.

 • Чи отримує Центр соціальних служб допомогу від благодійних організацій?
 • Так, у нас налагоджена співпраця з благодійними організаціями, яка дала можливість соціальним працівникам міста підтримати потребуючі родини і допомогти їм наборами «Мати і дитина» для матерів з новонародженими дітьми, різдвяними подарунками, до складу яких входять іграшки (плюшеві тваринки, пазли, ігри, канцтовари), одягом та іншими виробами. Такою допомогою забезпечувались і сім’ї фастівчан, і сім’ї переселенців Донецького, Луганського, Кримського регіонів. Надавалась Центром і допомога у формі харчових наборів.

Дякуючи благодійним організаціям Київщини, були облаштовані дві кімнати у гуртожитку, які виділені міською радою під соціальне житло, для дітей-сиріт, випускників інтернатних закладів, які повертаються у Фастів після випуску з дитячих будинків, і підтримати таких вже не дітей - обов’язок соціальних працівників. Тому житло було повністю умебльовано і забезпечене всім необхідним – ліжками, шафами, комодами, столами, постільною білизною, подушками, шторами, світильниками і ін.

 •  Яким категоріям населення, крім дітей-сиріт і сімей, які мають певні проблеми в родині, надають допомогу соціальні працівники?
 • Ми займаємось координацією діяльності з питань надання соціальної та правової допомоги демобілізованим військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції, та їхнім сім’ям. Ця робота сприяла наданню правової, соціальної допомоги 560 сім’ям даної категорії з питань матеріальної допомоги сім’ям учасників бойових дій. Якщо ми виявляємо складні обставини у родині, то підтримуємо морально-психологічний стан членів сімей загиблих шляхом організації зустрічей, екскурсій, привітань, щоб наші родини не відчували себе забутими.

Постійно проводиться робота профілактично-роз’яснювального характеру з умовно-засудженою молоддю за місцем проживання, сім’ям надається допомога у відновленні відсутніх документів, оформленні відповідних посвідчень та свідоцтв.

На центри соціальних служб покладено повноваження контролю за доцільністю використання коштів державної соціальної допомоги при народженні дитини, тому фахівцям із соціальної роботи доводиться часто спілкуватися з молодими мамами і вагітними жінками, щодо яких є суттєві зауваження у педіатрів, сімейних лікарів, працівників жіночої консультації.

 •  Як Ви виявляєте сім’ї, які потім потрапляють під соціальний супровід і стають Вашими підопічними?
 • У нас чітко налагоджена співпраця з медичними працівниками, співробітниками поліції, управління соцзахисту, шкіл, дитячих садочків, комітетами самоорганізації населення, які повідомляють нам про помічені випадки зловживання алкоголем у сім’ї або нехтування батьківськими обов’язками. Після цього фахівці соцслужби приходять до цієї родини, щоб з’ясувати всі обставини. Ми залучаємо весь потенціал нашого Центру, надаємо необхідну допомогу у будь-якій сфері життєдіяльності родини, щоб виправити ситуацію, умовляємо, мотивуємо батьків задуматися і почати діяти, щоб зберегти сім’ю для дитини. Тому що у разі вилучення з родини дітей нам доведеться підшукувати для них прийомних батьків, а з біологічною родиною продовжувати роботу для повернення.

Та, на жаль, 2018 рік став показовим за кількістю відібрань дітей з родин фастівчан і небажанням таких батьків змінити спосіб свого життя, щоб повернути дітей. Проте приємно проінформувати, що в одну родину було повернуто трьох власних дітей, дякуючи тривалій плідній співпраці з соціальною службою міста, і батьки змогли поновитися у батьківських правах, повернути собі своїх дітей, щоб постійно радіти їхнім усмішкам.

 • Соціальний супровід родини, яка потрапила в складні життєві обставини, є обов’язковим, чи родина може за своїм бажанням відмовитися від допомоги?
 • Якщо родина не хоче виконувати рекомендації соціального працівника, не бажає працювати над нормалізацією ситуації і відмовляється від соціального супроводу, то діти з сім’ї вилучаються. Це питання розглядається на засіданні комісії з питань захисту прав дитини, де ми описуємо ситуацію, розглядаємо загрози для життя та здоров’я дитини і приймаємо відповідне колегіальне рішення.

 

Спілкувалася Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 0 до "Жанна Бортовська: «Ми робимо все, щоб зберегти сім’ю для дитини»"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь