Чиї соняшники? Два фермерські господарства не поділили урожай у Веприку

Чиї соняшники? Два фермерські господарства не поділили урожай у Веприку

Новини про конфлікт через урожай соняшників, які росли на земельній ділянці біля села Веприк, нещодавно розлетілися по всій Україні. 14 жовтня у соціальній мережі Фейсбук з’явилися емоційні пости, у яких депутата Фастівської районної ради Олега Коломійця звинувачували у рейдерському захопленні поля та незаконному зборі чужого врожаю. Цю інформацію відразу поширили обласні Інтернет-видання, про суперечку показали відеосюжети декілька телеканалів.

Дійсно, техніка Олега Коломійця 14 жовтня вийшла у поле збирати соняшники. Але, за його словами, ці дії були цілком законними, тому що засіяло поле його підприємство «Тризуб», і він цілком впевнений у своїх правомірних діях,  так як договір оренди уже тоді вважався поновленим згідно з п. 4.6 цього договору оренди і рішення суду. Але інша сторона протистояння - Леонід Кельвич, директор фермерського господарства «Хорс-КЛМ», який у цьому році став нібито власником даної земельної ділянки розміром 75 гектарів, теж запевняє - соняшники посіяли його працівники.

Того дня на полі зібралися люди на підтримку обох керівників і не дали нікому зібрати врожай, приїхали працівники поліції. Розповідають, що під час сутички від наїзду автомобіля постраждав один із присутніх Леоніда Кельвича, якого відвезли у лікарню.

Земельна ділянка, через яку виникла суперечка, була орендована Олегом Коломійцем з 28 грудня 2012 року строком на 5 років під фермерське господарство (хоча і раніше орендувалася його підприємством, тільки іншим). «Упродовж 5 років я добросовісно сплачував орендну плату, використовував земельну ділянку, проводив сівозміну, удобрював її, вкладав у неї гроші, - розповідає Олег Коломієць. - По закінченню договору оренди я мав першочергове право на продовження цього договору».

Під час укладання договору розпорядником земель була Фастівська райдержадміністрація, але з 1 січня 2013 року, після набуття чинності змін у земельному законодавстві, розпоряджатися землею, що знаходиться за межами населених пунктів, стало Київське обласне управління Держгеокадастру. До нього і звернувся Олег Коломієць для продовження договору оренди навіть раніше установлених законом строків: 19 вересня 2017 року, за 4 місяці до закінчення договору. Через місяць йому надійшла відповідь, що документи заповнені у неправильній формі. Удруге підприємець надіслав їх 13 листопада, внісши необхідні правки. «Мені прийшла відповідь від 13 грудня, яка була доставлена лише 24 січня 2018 року. Відповідь ішла 40 днів з невідомих мені причин. У ній було вказано, що відсутні підстави для поновлення договору, і не вказані ніякі причини цього рішення», - каже Олег Коломієць.

«Ця земельна ділянка включена в генеральний план села, який сьогодні розробляється, і після створення об’єднаної територіальної громади буде входити в її межі, - пояснює він. - Тому я звернувся до депутатів Веприцької сільської ради, які підтримали моє звернення до начальника обласного Держгеокадастру з проханням укласти новий договір оренди на земельну ділянку. У цей час Держгеокадастр у короткий термін скасовує мій кадастровий реєстраційний номер земельної ділянки, подрібнює її по 2 гектари і надає учасникам бойових дій на Сході України. Надалі з’ясувалося, що всі вони начебто з Хмельницької області. Сільська рада про ці дії із землею не була повідомлена. Потім землю скупив один власник. Викликає підозру і подив той факт, що переоформлення землі та зміна її цільового призначення відбулися у надзвичайно короткий проміжок часу - 2 тижні. Я думаю, зважаючи на те, що ділянку незаконно вилучили у держави, то й право власності є незаконним».

27 квітня 2018 рада Фастівська районна рада підтримала депутатське звернення Олега Коломійця до вищих органів влади і Генеральної прокуратури щодо незаконних дій Держгеокадастру. Після цього Генеральною прокуратурою була порушена кримінальна справа від 25 травня 2018 року. 19 вересня прийшло повідомлення, що Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування, і у межах кримінального провадження накладено арешт на землю.

«Також я, як орендар, подав позов до суду, - розповідає далі Олег Коломієць. - Я вважаю, що договір оренди земельної ділянки у мене є дійсним, тому що у п. 4.6 цього договору написано, що «у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом 1 місяця договір підлягає продовженню на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження цього договору», а повідомлення мені не надходило».

Підтвердив слова депутата Господарський суд Київської області, який 11 вересня 2018 року постановив вважати договір оренди землі від 28 грудня 2012 року, укладений між Фастівською райдержадміністрацію та громадянином України Олегом Коломійцем, поновленим на той самий строк (5 років) і на тих самих умовах.

На питання, хто ж все-таки посіяв соняшники, Олег Коломієць відповідає: «Я впевнений, що у мене є діючий договір оренди, бо мене не попередили у місячний термін про його розірвання згідно з законодавством. Тому у квітні моє підприємство посіяло соняшник. Я запросив представників земельної інспекції, які документально зафіксували, що це я проводжу посів, і склали відповідні акти, про що я прозвітував у статистичній звітності - формі 4-сг.

14 вересня я побачив, що заїхали чиїсь комбайни і починають збирати урожай, хоча він ще був недозрілий. Я викликав поліцію і зателефонував адвокату. Люди, які є нібито власниками землі, сказали нам, що проводять збір урожаю на законних підставах. Але на 14 вересня вже була ухвала суду про заборону розпоряджатися цією земельною ділянкою, тому що справу розслідує прокуратура. 16 вересня вони знову почали збирати врожай. Коли прибули працівники поліції, їхня техніка тікала з поля, щоб не потрапити під арешт.

У середині жовтня насіння соняшника дозріло, і 14 жовтня моє підприємство «Тризуб» почало збирати врожай. При цьому біля поля були представники генеральної прокуратури та фастівської поліції, яким я надав рішення суду про продовження договору оренди і документи, які засвідчили, що соняшник сіяло моє фермерське господарство. Якби я щось порушував, то мене, техніку та механізаторів арештували б. Тоді нібито власники цієї землі привели на поле на свою підтримку родичів, місцевих жителів, їх було до 20 чоловік. Людей дезінформували, вони думали, що це їхні паї і їхній врожай».

Як запевняє Олег Коломієць, найбільше його хвилює, що земельну ділянку розміром 75 гектарів, відібрали у села, не погодивши це рішення з сільською радою та місцевими жителями. Він впевнений, що ця земельна ділянка повинна бути повернута у державну власність, тобто у Веприцьку сільську раду, і нею має розпоряджатися громада села. «Люди самі можуть вирішити надати її учасникам АТО з села Веприк або з міста чи району, - каже Олег Коломієць. - Хоча зараз таких повноважень громада не має, але набуде їх після затвердження генерального плану населеного пункту та створення територіальної громади. Крім того, мені поновили договір на умовах орендної плати у сумі 12% від нормативно-грошової оцінки землі, а це 300 тис. грн. на рік - немалі кошти, яких сьогодні діями Держгеокадастру і певних людей бюджет села позбавлений».

16 жовтня голова Фастівської райдержадміністрації Василь Кравченко зібрав термінову нараду з приводу протистояння між двома фермерськими господарствами, на якій були присутні заступник голови районної ради Володимир Куценко, голова Веприцької сільської ради Ольга Кравченко, керівники обох підприємств, представники Держгеокадастру, поліції і прокуратури.

Василь Кравченко відмітив, що ситуація занадто складна, і конфлікт не вдається вирішити шляхом мирного врегулювання. Він доручив Фастівській місцевій прокуратурі звернутися до Генеральної прокуратури України щодо надання дозволу на збирання врожаю на спірній ділянці третьою, незацікавленою стороною.

Ми попросили прокоментувати цю ситуацію голову Фастівської районної ради Геннадія Сиваненка, який зазначив: «Районна рада неодноразово зверталася до вищого керівництва держави, до Верховної Ради, до Президента України з приводу зміни системи відносин у земельній сфері. Я вважаю, що вона абсолютно недосконала і повністю корупційна. На сьогоднішній день села не мають інструментів впливу на землю, яка знаходиться в їхніх адміністративно-територіальних межах: з ними ніхто не погоджує виділення земельних ділянок, ніхто не уточнює цільового призначення землі, ніхто не враховує перспективи розвитку села. У нас є Головне управління Держгеокадастру в Київській області, яке відповідно до свого бачення розпоряджається землею у районі без врахування місцевих інтересів, що є, на мою думку, корупційною складовою. Навіть райдержадміністрація не впливає на ці процеси, ці рішення ні з ким не погоджуються, і тому виникають такі ситуації, як у Веприку. Перед цим була аналогічна ситуація у Великих Гуляках, де 120 гектарів землі розділили по 2 гектари, які були викуплені однією особою. Хоча районна рада просила, щоб цю земельну ділянку виставили на аукціон, тому що були бажаючі фермери, які б могли взяти її в оренду. Так сталося і в Мотовилівці. У кожному населеному пункті Фастівського району обласний Держгеокадастр вкрав землю. Тому те, що ми зараз маємо, це наслідки, а причини в системі. Якби Держгеокадастр приймав свої рішення по земельним ділянкам, погоджуючи їх із сільською радою, то вони були б більш правильними і відповідальними, бо в селі розуміють, хто відповідальний землекористувач, хто платить орендну плату, кого підтримують люди. Щоб вирішити ці питання, треба внести зміни в Земельний кодекс».

 

На даний момент урожай уже зібраний, адже 16 жовтня Київський апеляційний суд скасував ухвалу про арешт земельних ділянок. Далі, беззаперечно, розслідувати ситуацію будуть правоохоронні органи.

«У цій ситуації слідство і суд повинні довести, хто правий, а хто ні, хто сіяв і хто прибирав урожай», - зазначає Олег Коломієць. Тому залишається чекати відповідних висновків і рішень.

 

Від редакції

Дотримуючись журналістських стандартів, у наступному номері нашого журналу ми надаємо право висловити свою позицію і іншій стороні цієї конфліктної ситуації.

 

Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 2 до "Чиї соняшники? Два фермерські господарства не поділили урожай у Веприку"

  1. Бодя Алісєєнко
    Бодя Алісєєнко 13.11.2018 0
    Це точка зору лише одного з учасників конфлікту а ось відео з місця подій https://www.facebook.com/179854879561098/posts/179857819560804/
  2. Бодя Алісєєнко
    Бодя Алісєєнко 13.11.2018 0
    Це точка зору лише одного з учасників конфлікту а ось відео з місця подій https://www.facebook.com/179854879561098/posts/179857819560804/

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь