Парк «Молодіжний»: розширення куточка живої природи, липи та ставлення людей до природи

Парк «Молодіжний»: розширення куточка живої природи, липи та ставлення людей до природи

Майже в центрі нашого міста, за крок від міської метушні та шуму, розкинувся улюблений багатьма фастівчанами парк «Молодіжний», який у народі більш відомий як «Роща». Не виїжджаючи за межі Фастова, тут можна насолодитися єдністю з природою, погуляти з дітьми на свіжому повітрі, послухати спів пташок, помилуватися пишним буйством рослинного світу чи зимовим сніжним спокоєм.

Не всі знають, але на території парку ростуть екзотичні рослини: тсуга канадська, псевдотсуга тисолиста, тис ягідний, сосна веймутова, клен Траутфеттера, форзиція – це те, що дісталося в спадок від попередніх доглядачів парку. Останніми роками були посаджені магнолія, сакура, тюльпанове дерево, церциси, кипарис болотний, сосна румелійська, сосна кримська, метасеквої, скумпія, спірея, поповнена колекція кленів, яких тут зростає понад 10 видів, та ялівців.

На жаль, декілька місяців тому у парку стався сумний випадок – у когось вистачило нахабства викрасти декілька рослин, а саме два вічнозелені кущі ялівцю, сливу чорну і піхту, викопавши їх з корінням. Поліція відкрила кримінальну справу, але поки що злочинців не знайшли.

У парку працює Станція юних натуралістів, працівники якої займаються освітньо-виховноюроботою з фастівськими дітьми, вчать їх берегти і любити кожну тваринку і рослинку, які живуть навколо нас. Тут діти можуть познайомитися з багатьма представниками тваринного світу, які мешкають у куточку живої природи на станції: мадагаскарськими тарганами, шпорцевими жабами, рибами, ящірками, зміями (неотруйних навіть можна потримати в руках), різними видами птахів та гризунів. Завідуюча куточком живої природи Наталія Стецкевич зазначає, що на базі станції можна провести урок біології по різновиду чи певному виду тварин. Втім, крім школярів, до живого куточка можуть прийти на екскурсію всі бажаючі, він працює щодня з 9 до 17 години.

Методист Тетяна Дзюба розповідає, що на станції працює 10 безкоштовних гуртків, які відвідують 305 дітей. З них тільки 2 на базі закладу: гурток «Мешканці живого куточка» і «Любителі сукулентних рослин», через те що приміщення маленьке і не може розмістити велику кількість діток. Тож більша частина з них працює на базі інших навчальних закладів: у 10 школі – гурток «Природа. Фантазія. Творчість», «Рукоділля і флористика» і «Природа в бісері», у 7 школі - «Світ природи з елементами англійської мови», у фастівському ліцеї-інтернаті – «Юні фотонатуралісти», у дитячому садочку № 6 «Казка» – гурток «Природознавство для дошкільнят», у краєзнавчому музеї – «Екологи-краєзнавці», у 1 школі – «Школа екологічного лідера», у навчально-реабілітаційному центрі – «Природа. Фантазія. Творчість».

У цьому році в парку стануться певні зміни, про які «Нашому Городку» розповіла керівник станції юних натуралістів Ольга Сіляк.

  • Ольго Федорівно, я знаю, що міська рада заклала в бюджеті кошти на потреби парку «Молодіжний». На які проекти вони будуть спрямовані?
  • Я працюю в закладі понад 20 років, і цього року вперше закладена як для нас непогана сума – 400 тисяч грн. із загального бюджету і 140 тисяч із Фонду охорони навколишнього природного середовища. Фонд останні 4 роки виділяє нам кошти, які використовуються на утримання і благоустрій парку: закупівлю саджанців, підмурівки для утримання ґрунту там, де проходять зсувні процеси, паливно-мастильні матеріали, інвентар. У цьому році, оскільки сума трошки більша, ми будемо замовляти 3 лавочки. 400 тисяч – це кошти, які виділені на реконструкцію. З них ми замовили проект утримання парку, який виконує Інститут містобудування у Києві, оскільки природоохоронна територія не має права провадити діяльність без проекту утримання і благоустрою, а у того, який був раніше, уже закінчився строк. Новий проект обійшовся у 170 тисяч грн., бо у нас майже 15 гектарів землі. І вже виконанні попередні роботи – це топографічна зйомка, нам її робив Володимир Камінський. Ми йому щиро вдячні, тому що він виконав цю роботу професійно, досконало, в стислі строки і за 20 тисяч грн., коли інші проектні майстерні просили 6 тисяч за гектар. На кошти, які залишаються, – це 210 тисяч гривень, ми будемо реконструювати зоотваринницький комплекс на базі живого куточка.

Раніше ми використовували живий куточок закладу як навчально-виховну базу для учнів. Сьогодні ми бачимо, що у Фастові, як і у всієї країни та світу, є екологічні проблеми, а екологічна вихованість нашого населення недостатня. Ми розуміємо, що потрібно робити певні кроки, щоб залучати більшу кількість людей до спілкування з природою, тому що тільки так можна виховати у людей якусь краплину любові, щоб вони не були жорстокі ні до природи, ні до собі подібних. Тому ми плануємо зробити надвірний зоотваринницький комплекс. У нас уже є курочки, вівця, фазани. А хочемо ще завести певну кількість особин і забезпечити розумне живе спілкування між світом тварин і людини. Навчити людей, як потрібно спілкуватися з тваринами, тому що, на жаль, у нас більша кількість людей у цьому неграмотна. Потрібно зрозуміти, що тварини такі самі живі істоти, як і люди.

  • У цьому році планують реконструювати колишній маєток генерала Герасимова?
  • Дане приміщення після довгих перемовин з райдержадміністрацією (а воно належало району) у 2011 році передано на баланс управління освіти Фастівської станції юних натуралістів. На нього був розроблений проект реконструкції у тому ж році, планувалося залучення коштів з обласного бюджету, але зробити це не вдалося, і, як результат, проект не реалізували. На сьогоднішній день проект потребує доопрацювання, тому що змінилися державні будівельні норми, і, звісно, кошторисна частина теж підлягає перегляду. З огляду на те, як розвивається наше місто, і ми бачимо позитивні зрушення, я не думаю, що цей об’єкт, який знаходиться на природоохоронній території, буде залишатися в такому непривабливому стані.

Нещодавно Анатолій Мондзолівський, бунчужний Фастівського куреня Українського Козацтва, розмістив статтю в нашому журналі, у якій заявляє, що вік лип, що ростуть у парку «Молодіжний», може сягати 400-500 років. Такі висновки члени козацької організації зробили на основі замірів їхніх стовбурів. Що роблять для збереження цих дерев?

  • На території парку дійсно зростає достатня кількість дерев, але ми не можемо сказати, що це дерева такого віку. Є певні нормативні документи, за якими визначається їхній вік, береться наукова характеристика від певних установ, що дереву стільки років і воно рекомендується для надання такого статусу. У нас на території парку є декілька цікавих екземплярів лип, наприклад, при вході в парк, але, на жаль, ця липа вже вражена омелою. Ті дерева, про які йде мова, зростають біля пам’ятника прикордонникам – це групка з 5 лип. Вони уражені такою хворобою, як кап – це нарости, в яких є сплячі бруньки, тобто потовщення стовбуру відбувається не за рахунок річних кілець, а за рахунок оцих наростів. Про те, що липам не може бути стільки років, говорить ще й той факт, що терасовані схили, на яких дерева зараз ростуть, закладалися у 1974-1978 роках, тому в той час вони не могли там рости і не бути наполовину засипаними. Також вони уражені дуже сильно омелою, ми з цим боремося, зараз робимо розчистки, намагаємося у будь-якому випадку зберегти дерева.

Які нові рослини в цьому році будуть висаджені в парку?

  • Якщо стосується видового складу, то ми обов’язково щось цікаве купимо. Щодо весняних посадок, ми будемо продовжувати композиційність, у нас закладені певні алейки, на які не вистачало рослинок, цією весною ми їх посадимо.

Користуючись нагодою, Ольга Федорівна закликає фастівчан не вигулювати собак на території парку і розповідає про 4 туї із 15 висаджених минулого року, які загинули від дій цих домашніх улюбленців.

  • Вигул собак на території парку «Молодіжний» заборонений! Це паркова зона! Рішенням сесії міської ради відведено місце для вигулу собак у нашому місті – це парк Гагаріна. Я буду звертатися до міської влади, щоб проводилися рейди і порушників карали матеріально.

 

Спілкувалася Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 0 до "Парк «Молодіжний»: розширення куточка живої природи, липи та ставлення людей до природи"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь