Грантові кошти та стан міського сміттєзвалища: інтерв'ю з заступником мера Фастова

Грантові кошти та стан міського сміттєзвалища: інтерв'ю з заступником мера Фастова

В останні роки Фастову вдалося залучити для реалізації своїх проектів розвитку міської інфраструктури грантові кошти від різних організацій. Але, звичайно, грантодавці не оплатять всі потреби міста, виділені суми не завжди є значними, а виділяються вони найчастіше на умовах співфінансування з міського бюджету. Крім цього, іноземні організації ще й ретельно слідкують за цільовим використанням цих коштів.

Сьогодні у місті ходить чимало чуток, адже фастівчани не зовсім розуміють, скільки було залучено грантових коштів на міські проекти, а скільки витрачено з бюджету. Про це та інші актуальні проблеми Фастова «Наш Городок» запитав у першого заступника міського голови Олени Зикової.

 •  У місті обговорюють реконструкцію П’ятачка і облаштування там Громадського демократичного простору. Фастівчани цікавляться: яку суму витратили на ці ремонтні роботи з міського бюджету?
 •  З міського бюджету виділено 794 409 грн. (це придбання і укладання бруківки, вуличне освітлення, дерева, частина оплати вартості екрану…). Цей проект реалізовувався спільно з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи, адже влітку Фастів став переможцем конкурсу грантів, які виділялись на розвиток місцевої демократії. Таким чином на облаштування П’ятачка демократії були залучені і грантові кошти Ради Європи.

Далі планується облаштувати територію навпроти П’ятачка, де ми хочемо зробити зелену зону. На жаль, доведеться зрізати старі дерева тут і біля РАЦСу і замінити їх на нові. Всі ми до них звикли, але фахівці стверджують, що ці дерева вже нездорові, уражені шкідниками і своє віджили, крім цього, вони ще й є потенційно аварійними. На їхньому місці у цьому році висадять червоні клени: 6 штук навпроти П’ятачка, 4-5 – біля РАЦСу.

 •  За які кошти на П’ятачку встановлені лавочки та Серця єднання?
 •  Лавки були встановлені за кошти громадських активістів, як і Серця єднання. Цим займалися ініціатори проекту П’ятачок демократії – Мирослава Смирнова і Юлія Шпакович. Також вони допомогли оплатити обладнання для зливної системи.

Міська рада отримала від Регіонального екологічного центру (РЕЦ) для Центральної та Східної Європи грант у сумі 30 тисяч євро на умовах співфінансування для модернізації котелень № 20 і № 7. Цей проект уже реалізований?

 •  31 липня 2017 року виконавчим комітетом Фастівської міської ради укладено грантову угоду з РЕЦ про співробітництво щодо реалізації пріоритетного Проекту «Місцеві ініціативи задля сталого розвитку України (LINK)» - «Модернізація котелень шляхом встановлення обладнання на альтернативному виді палива». Бюджет проекту складає 65 075,1 євро, з них 30 000 євро – це кошти виділені РЕЦ. Відповідно до законодавства про публічні закупівлі обрано виконавця робіт – ТОВ «ГРАНД БУД КОМПАНІ», з яким 20 листопада 2017 року було укладено договір на суму 1 942 503,00 грн. на виконання робіт з модернізації котелень № 7 (ЗОШ № 4) та № 20 (колишня Фастівська міська лікарня) шляхом встановлення обладнання на альтернативному виді палива. Виконавець провів частину робіт, у тому числі встановив котли, за що отримав кошти у сумі 1 505 206,90 грн., з них: 445 209,60 грн. – кошти РЕЦ та 1 060 000,00 – кошти з міського бюджету. Оплата решти робіт буде здійснена після повного виконання модернізації котелень за рахунок коштів РЕЦ, які зараз знаходяться на рахунку виконкому.

 Фастів отримав кредит від НЕФКО за 3 % кредитною програмою на утеплення навчальних закладів: шкіл № 1 і 2, ДНЗ № 6 «Казка» і № 11 «Дзвіночок». На якій стадії зараз виконання цих робіт?

 •  По дитячих садочках виготовлено проектно-кошторисну документацію щодо проведення капітального ремонту з заміни вікон, дверей, горищ та утеплення стін, влаштування припливної вентиляції, встановлення теплового насоса та ремонту системи опалення. Загальна сума робіт за договором складає 4 705 356,55 грн. Придбано матеріали для виконання ремонтних робіт на суму 1 411 606,92 грн., які передані на відповідальне зберігання виконавцю робіт ТОВ «ДОБРОБУДЬ».

Для проекту НЕФКО по ЗОШ № 1 і 2 виготовлено проектно-кошторисну документацію щодо утеплення стін, заміни вікон та дверей, влаштування припливної вентиляції, модернізації внутрішнього освітлення в ЗОШ № 2, заміни вікон та дверей в ЗОШ № 1. Загальна сума робіт складає 4 049 936,25 грн. Станом на сьогодні підрядною організацією ПП «ДЕМПІСК» замінено вікна в обох закладах та облаштовано відкоси на суму 104 382,08 грн.

Також місто отримало грант від НЕФКО у сумі 159 616 євро на модернізацію системи вуличного освітлення – заміну світильників з лампами типу ДРЛ, ДНаТ та енергозберігаючих на світлодіодні (809 штук), виготовлення кронштейнів для монтажу світильників, заміну ліній електропередавання на СІП, ремонт вирівнювання та заміну опор, утилізацію демонтованих ртутовмісних ламп згідно з природоохоронними вимогами, виготовлення проектно-кошторисної документації. 27 жовтня 2017 року міська рада уклала угоду з ТОВ «Дорстрой Монтаж Київ» на суму 109 835,2 євро для проведення робіт на 23 вулицях міста. Після цього залишилося майже 50 000 євро, і ми зробили додатковий перелік вулиць, де нам потрібно замінити лампи, і узгодили його з НЕФКО.

 •  З 2016 року у фастівських багатоповерхівках поступово встановлюються LED лампи, які є більш економними і екологічно безпечними. Планувалося замінити лампи у 143 під’їздах міського житлового фонду. Чи вдалося виконати це завдання і були на це витрачені грантові чи міські кошти?
 •  LED лампи у багатоповерхівках встановлювалися за кошти міського бюджету. У цьому році знову виділено 350 тисяч на освітлення всередині будинків, але це з урахуванням того, що буде ще встановлюватися підсвічування біля під’їздів там, де немає прибудинкового освітлення (вже зробили один будинок по вул. Івана Мазепи (Інтернаціональній). Звичайно, LED лампи ще встановлені не у всіх будинках, цих коштів недостатньо, їх знову не вистачить. Але поступово всі багатоповерхівки міста перейдуть на такий вид освітлення.
 •  Яким чином саме Фастову вдалося залучити іноземні інвестиції у вигляді грантів для розвитку міста? Яка робота була для цього проведена?
 •  Насамперед, це заслуга мера нашого міста - Михайла Володимировича Нетяжука, він ініціативна людина з прогресивним та стратегічним мисленням. Його неодноразові зустрічі, спілкування та пропозиції співпраці, які він не лише надсилає, а й озвучує на зустрічах з керівництвом інших міст, представниками торговельних палат, різних громадських та європейських організацій, у тому числі тих, які займаються донорством, спонсорською допомогою або грантовими коштами. Дуже результативною є і співпраця з Асоціацією міст України.

Найцікавіше, що хоча проекти і пише відділ економіки, але найбільше часу за цими проектами проводить саме міський голова. Він займається грантовими проектами особисто, контролює це питання. В інших містах є Агенції регіонального розвитку, які пишуть проекти, завдяки яким залучають донорські і грантові кошти. У нашому місті їх немає, ми ще вчимося це робити.

 •  Що найбільше впливає на можливість отримання гранту: правильно написаний проект чи якісь особисті контакти?
 • Я думаю, і одне, і інше. Інвестори, дивлячись в очі, розуміють, чи можна з цією людиною працювати, чи ні. Беруть до уваги і ділову репутацію керівництва міста, і грантову історію… До речі, зараз ми подали на розгляд в РЕЦ ще один проект по утепленню та заміні вікон у лікарні (колишній Залізничній – ред.) і модернізації та утепленні Палацу культури, а також проект по теплових насосах (у Палац культури). Я була в Дрогобичі і дивилася, як там використовують теплові насоси. Їх можна використовувати до -5 градусів, вони з надр землі витягують тепло, а коли холодніше, включаються газові котли.

Ми не залишаємо роботу над тим, щоб залучати грантові кошти. Це стимул для нас, тому що є конкретні строки виконання цих робіт, в які треба вкластися.

 •  Які дії на сьогоднішній день робляться для впорядкування міського сміттєзвалища?
 •  Згідно з законодавством України необхідно, щоб у містах  було сортування сміття. У минулому році були виділені кошти для придбання лінії по сортуванню сміття, підключення електроенергії на сміттєзвалищі. Але, на жаль, це питання Комбінат комунальних підприємств не вирішив. Тепер настав новий бюджетний рік, потрібно знову виділяти кошти для встановлення сортувальної лінії і проведення електроенергії, але ми ще будемо до кінця вивчати це питання, бо при тій інфляції, яка є в країні, ця вартість вже інша.
 •  Це правда, що було рішення обласної екологічної інспекції, що потрібно закрити фастівський полігон твердих побутових відходів (ТПВ)?
 •  Ні, такого рішення не було. Земельна ділянка під полігоном оформлена, він на сьогоднішній день працює.

До нашої розмови з Оленою Борисівною приєднується головний спеціаліст з питань екології міськвиконкому Наталія Кирсенко, яка розповідає:

- Насправді у нас є ще на сміттєзвалищі резерв території, тобто ще є можливість для захоронення сміття. За тією офіційною інформацією, що є у нас, воно заповнене на 60 %.

Дійсно, законодавчо з 1 січня 2018 року заборонено складувати несортовані відходи, але по факту це дуже складно реалізувати. Потрібно облаштувати сортувально-перевантажувальні станції, розпочати сортування, підключити електроенергію. Тому, якщо припинити діяльність полігону ТПВ, може виникнути сміттєвий колапс. Така складна ситуація зараз на всій території України. Ми йдемо до того, що змушені будемо сортувати відходи. Наразі ми опрацьовуємо питання, яким чином це робити.

 

Олена Зикова додає:

 • Згідно з розробленою Київською обласною програмою, центральний спалювальний завод повинен бути у Білій Церкві, а у нас сортувальні лінії, звідки буде відвозитися сміття до Білої Церкви. Але, я так розумію, кошти на створення цього заводу не виділяються, і вивозити нам це сміття немає куди, тому поки що ми працюємо, як і раніше.

 

Спілкувалася Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 0 до "Грантові кошти та стан міського сміттєзвалища: інтерв'ю з заступником мера Фастова"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь