Міська влада підписала меморандум з ТОВ «Еко-Втор»

Міська влада підписала меморандум з ТОВ «Еко-Втор»

Уже не перший місяць фастівчан турбує діяльність ТОВ «Еко-Втор». І якщо до самої продукції, яку виробляє підприємство з ПЕТ-пляшок – поліефірного волокна, нарікань ні в кого не виникає, а її якість підтверджується численними сертифікатами, то методи утилізації відходів дійсно обурюють мешканців міста.

На території заводу незаконно, без будь-якої дозвільної документації і проведення громадських слухань, побудований експериментальний пункт спалювання пластикових відходів. І хоча представники заводу стверджують, що працював він тільки два рази і то – для взяття проб для лабораторних досліджень, але у місті говорять зовсім інше. У міський відділ екології неодноразово надходили скарги від фастівчан про спалювання підприємством пластику. А комісія, створена розпорядженням міського голови, яка нещодавно обстежила підприємство, зробила висновки, що відходи, які зберігаються на території підприємства, дійсно спалюються. Після цього були передані звернення в прокуратуру і поліцію, а також до Міністерства екології та інших державних органів.

А на минулій сесії міськради представники «Самооборони Майдану Фастівщини» приголомшили присутніх новиною, що ТОВ «Еко-Втор» ще й начебто зливає брудну воду з виробництва у Заячий струмок через старий колектор, призначений для збору дощової води, а звідти вона потрапляє у міське водосховище. І вже того самого дня на місце виїхала комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій для забору проб води. Крім цього, члени комісії на власні очі змогли переконатися, що на поверхні води плавають етикетки від пляшок.

Тому 4 грудня для вирішення цієї складної ситуації на заводі «Еко-Втор» відбулася зустріч міської влади з представниками підприємства. Були присутні міський голова Михайло Нетяжук, його заступник Валерій Криворог, головний спеціаліст відділу екології Наталія Кирсенко і представники Самооборони. Зустріч відбулася за участю генерального директора «Еко-Втор» Хе Шенгеня та виконавчого директора Китайської торгової асоціації Руслана Осипенка.

Міський голова звернув увагу, що в історії України вже був випадок великої екологічної катастрофи на атомній електростанції. «Цей приклад навчив нас, наскільки дбайливо потрібно ставитися до екології і навколишнього середовища, і у промисловій політиці екологічна безпека є для українців одним із пріоритетів», – сказав він. Михайло Володимирович окреслив питання, яке найбільше турбує фастівчан на сьогоднішній день – це інформація, що установка для спалювання відходів використовується для спалювання пластику. А Наталія Кирсенко пояснила, що поліетилен і поліпропілен (кришечки і кільця) потрібно віддавати на переробку спеціалізованому підприємству, згідно з українським законодавством їх не можна спалювати, а тільки переробляти, тим більш устаткування на підприємстві не підходить для цього процесу, а в повітря при цьому викидаються дуже небезпечні речовини.

Представники підприємства «Еко-Втор» заявили, що не можуть відділити кришки і етикетки від усього іншого і віддавати на переробку, тому що відповідно до технологічного процесу подрібнена суміш пластику насипається у воду, елементи кришок з етикетками спливають, а все інше – тобто сировина, потрібна для виробництва – тоне.

І взагалі китайські інвестори запевняють, що їхнє підприємство приносить місту тільки користь: це й інвестиції в розвиток економіки, і робочі місця, і підтримка соціальних проектів, а про переваги переробки пластикових пляшок, які розкладаються у природі сотні років, взагалі знають всі. Представники «Еко-Втору» стверджують, що не хочуть заподіяти шкоди екології міста і бажають привести свою діяльність у відповідність чинному українському законодавству – пройти необхідні експертизи, отримати дозвільну документацію, встановити очисні фільтри для води, але для цього їм потрібна допомога і підтримка міської влади і громади Фастова.

Всі звинувачення щодо скиду стоків у Заячий струмок представники підприємства заперечують, а на питання, як етикетки з’являються на поверхні води, відповідають, що вони «можуть заноситися вітром», а брудну рідину «Еко-Втор» вивозить на «Фастівводоканал» до спеціальної окремої водойми згідно з договором. Було помітно, що аргументи інвесторів здалися присутнім непереконливими і не викликали довіри.

Крім того виявилося, що завод використовує велику кількість води для своїх потреб (раніше до 200 кубів на добу, а недавно на підприємстві, за словами технолога, побудували величезну ємність, і 70 % води зараз використовується повторно в цілях економії), а водозабір йде з 5 артезіанських свердловин, на які начебто є дозволи, хоча їх так і не показали присутнім на зустрічі.

Після довгих перемовин було вирішено діяти в конструктивному руслі і підписати меморандум між містом і підприємством, а також розробити чіткий план дій. При цьому Михайло Володимирович зазначив: «Я підтримую пропозицію про те, що потрібно розробляти спільний план дій, але хочу наголосити, що якщо є факти, що прямо зараз діяльність підприємства може нашкодити здоров’ю фастівчан, то ми не повинні вирішення цих питань відкласти на місяць чи довше». Він озвучив вимоги до «Еко-Втору» припинити вже зараз можливе спалювання відходів будь-яким шляхом: у експериментальному пункті для спалювання, на території підприємства чи в котельні, яка використовується для опалення. Також підприємству потрібно потурбуватися про будівництво очисних споруд для води і приведення своїх стандартів відповідно до вимог Євросоюзу і природоохоронного законодавства України.

Наостанок керівництво підприємства підтримало пропозицію міського голови щодо створення робочої групи, представники якої зможуть зайти у будь-який робочий день на територію «Еко-Втору» і перевірити виконання меморандуму.

5 грудня меморандум був підписаний, а робоча група створена, за тиждень повинен бути розроблений детальний план, за яким підприємство буде виправляти вказані недоліки. Тож перший крок до врегулювання ситуації зроблений, і керівництво «Еко-Втору» взяло на себе зобов’язання співпрацювати з міською владою і дотримуватися законодавства. Наскільки довготривалою і чесною буде ця співпраця, дізнаємося в найближчому майбутньому.

Олена Ракова

Поділитися

Коментарів 0 до "Міська влада підписала меморандум з ТОВ «Еко-Втор»"

Додати коментар

Для того, щоб додати коментар, будь-ласка, авторизуйтесь